Jak dostat více fotek do jedné

Jedna z nejčastějších začátečnických otázek je: „jak vlastně děláte fotky menší než 9×13, když je vyvoláváte normálně v labu“? A pak se obvykle začnou rozebírat různé způsoby, jak dostat více malých fotek do jedné, která se pak nechá vyvolat v běžném rozměru a rozřeže. Já vám dneska předvedu, jak to dělám v Zoner Photo Studiu (nemusí to být nutně verze 13, tohle by mělo jít všem snad kromě verze ZPS Free).

Cílem tedy je poskládat do jedné fotky dvě nebo čtyři menší, tato fotka se nechá udělat dejme tomu v rozměru 10×15 a po rozřezání získáte dvě fotky 7,5×10 nebo čtyři fotky 5×7,5.

Otevřete si Zoner Photo Studio, v Průzkumníku označte fotografie, které chcete použít, a z nabídky Publikovat zvolte Šablony.

Vyskočí vám průvodce v samostatném okně. Až se propracujete k výběru šablon, zvolte 07 – Bezokrajové a tam si vyberte A4 rozdělenou na dva nebo na čtyři díly.

Způsoby vložení obrázku nechte Automaticky s rotacíVsadit. Zejména Vsadit je důležité. Představte si šablonu jako papír s vystřiženým obdélníkem. Do tohoto volného místa můžete vkládat fotografie s různým poměrem stran, který neodpovídá poměru vystřiženého místa. Při volbě Vsadit se správně zapasuje delší strana fotky a po stranách mohou zbýt bílé proužky – to je v pořádku, ty odříznete. Při volbě Oříznout se správně zapasuje kratší strana – ta delší může přesáhnout hranice otvoru v šabloně a dojde k ořezu, takže na tuhle volbu pozor. Může se hodit a nemusí, ale je třeba to zkontrolovat, abyste neskončili s půlkou hlav. Volba Roztáhnout pak přizpůsobí poměr fotografie poměru otvoru, čímž vlastně snímek deformuje. Jsou velice specifické případy, kdy to použít lze,  ale v zájmu vašich fotografií vás prosím, nedělejte to.

V dalším kroku se vám již vaše fotografie načtou do šablon. V okně průvodce uvidíte první stránku, nezapomeňte si před uložením projít i ty další, jestli je všechno ok.

Pokud chcete jiné pořadí fotografií, můžete si je sami myší přetáhnout na místo v šabloně. Tam už pak ale nezafunguje automatická rotace snímku, ale budete muset pomoci ručně v nabídce Transformace. Tamtéž můžete samozřejmě změnit orientaci a umístění každé fotky již vložené do šablony, jen na ni předem musíte kliknout, aby byla červená označená.

Pokud jste spokojeni, můžete přejít k dalšímu kroku a zvolit Uložit jako bitmapy.

Vyskočí vám okno nastavení. Zvolte cílovou složku a jméno souboru. Číslování bude odlišovat jednotlivé vygenerované obrázky – to byly ty stránky. Důležité je zkontrolovat Formát (nastavit JPEG, kvalita tak 95 %) a pak Rozměr v DPI. Pokud nemáte pidi fotky třeba z mobilu, zadejte tam vlastní 300 DPI (vedle v tom šedém si můžete přečíst, kolik to bude pixelů). Netrapte se tím, že šablona byla označená A4, tady je zase nějaké DPI – je to prostě osvědčená velikost.

Pak už stačí zmáčknout ok a podívat se do příslušné složky na výsledek.

Tohle je tedy nejjednodušší způsob sesazení fotek do jedné, který používám nejčastěji. Nejdou tak snadno vytvořit kombinace jedna poloviční a dvě čtvrtinové fotky (dalo by se dvojitým použitím) nebo jiné kombinace se specifickými velikostmi fotografií, ale na běžné použití mi to stačí bohatě.  Pokud chcete zasvětit i do dalších šablon jako je spořič papíru nebo indexový tisk, napište mi to, prosím, do komentářů.

Příspěvek byl publikován v rubrice PC rady, Zoner Photo Studio. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 komentářů u Jak dostat více fotek do jedné

 1. isobelka napsal:

  Díky, funguje. Návod je super, protože i takový počítačový antitalent jako já to pochopil. :-D

 2. Lea napsal:

  Já si budu muset na ten Zoner našetřit. Tyhle návody jsou super!!! :-)

  • Píďa napsal:

   Leo teď na něj byla akce a byl doslova za pár peněz, zkus se mrknout na netu, možná ta akce ještě platí…
   Podle mě je to velice rozumná investice, určitě lepší než mnohé jiné scrapbookové potřebnosti ;)

 3. Limetka napsal:

  Tak Zoner jsem si pořídila a je vážně skvělý! Akorát pořád nemůžu přijít na to, jak udělat třeba dvě fotografie 9×5 cm – ať už na jednom papíru nebo každou zvlášť. Tisknu jen ve fotolabu, doma ne.

  • astarte napsal:

   9×5 je trošku mimo běžný formát – vycházelo by se z 9×6,5 a na 9×13 by se vlezly dvě vedle sebe .. když budeš mít ty dvě fotky 9×5 připravené a dle návodu je dáš k sobě do jedné fotky, měly by mezi nimi (a po krajích) zbýt bílé pruhy a při vyvolání na 9×13 by měla velikost odpovídat.

  • Borazon napsal:

   Photoshop?

 4. Limetka napsal:

  Děkuji moc!

 5. Silueta napsal:

  Díky moc, zkoušela jsem všechno možné a až díky tomuto návodu se povedlo.

 6. Bebe napsal:

  Ahoj.) Díky moc za návod. Jde ale změnit místo bílého pozadí za fotkami, aby tam bylo černé ?? Díky moc za odpověď..

 7. Bára napsal:

  Moc díky za návod. Už dva dny se trápím jak to udělat. Ještě kdybych věděla jak dostat svoji šablonu do seznamu šablon a mám vyhráno :-)

 8. Máca napsal:

  moc děkuju, už se s tím delší dobu morduju a tohle je super popsané :-) děkuju

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>