Inspirace od Aktijky aneb další velikonoční chrastidla

Aktijčino video o vytvoření velikonočního přáníčka s chrastidlem mě velice navnadilo a už pěkných pár dní mě svrběly ruce, abych si taky udělala něco veselého, jarního a velikonočního. Když jsem konečně našla i volný půlden, rozběhla jsem rovnou velkovýrobu :-)

Cílem byly oboustranně průhedné chrastidlové zápichy do květináče a jako vedlejší produkt menší chrastidla na zavěšení. Rozhodla jsem se totiž, že jakožto šťastná majitelka vyřezávací mašinky Silhouette nebudu obrysy vajíček vystřihovat, ale vyřezávat, a bylo mi líto nevyužitých vnitřků vajíčka, takže jsem navrstvila dvě vajíčka do sebe (vlastně tři).

Nějak takto.
Pro další šťastné majitelky Silhouette přikládám i mnou nakreslenou šablonu vajíčka (je křivý jen úplně malinko – příroda taky není dokonalá) a druhou šablonu, kde mám vajíčka navrstvená do sebe a tři nad sebou pěkně na pruh cca 8*27 cm.

Na rozdíl od Aktijky jsem totiž nedělala stěnu chrastidla z pěnovky, ale slepila jsem šest vrstev vyřezaných papírových obrysů vajíčka. Protože budou hotová vajíčka vidět ze všech stran, bude to lépe vypadat, a navíc za mne řezala mašinka, takže to bylo výhodnější i časově. Myslím, že by to nebyl zásadní problém ani kdybych je musela vystřihovat, jen bych nestihla udělat hotových chrastidel dvacet za půl dne.

Takže – nařezala jsem si vždycky šest vajíček z odstřižků tvrdého papíru na vnitřní část chrastidla a dvě z barevných čtvrtek na vnější. Vznikl tak materiál na jedno velké a jedno malé chrastidlo plus ještě malá vajíčka z prostředka. Šest vrstev je takový orientační počet, chce to zkoordinovat tloušťku papíru a velikost korálků, které budete sypat dovnitř.

Barevná vnější vajíčka jsem oinkoustovala, nalepila na fólii a vystřihla.

Pro malá závěsná vajíčka jsem nalepila vždycky tři a tři vnitřky a mezi ty jsem pak při slepovaní dala závěsnou stužku.

Nalepila jsem vnější barevné vajíčko s fólií z jedné strany, nasypala korálky a zalepila druhým barevným vajíčkem s fólií.

Šlo to jako na drátku, dál už se experimentovalo jen s barevnou kombinací papírů a korálků.

Nakonec ještě trochu nazdobit, nějaké ty kytičky a další korálky – a můžeme věšet.

Velké chrastidlo jako zápich do květináče se dělalo podobně, jen místo vlepené stužky na zavěšení jsem ve spodní části vystřihla otvor pro špejli. Takže postup je slepit všech šest vnitřků, vystřihnout otvor, z jedná strany nalepit neprostřižené vnější vajíčko s fólií, vlepit špejli, nasypat korálky a z vrchu zalepit druhým vnějším vajíčkem s fólií.

Dozdobit nějakou tou pentličkou a už můžou dělat parádu v květináči.

text

Příspěvek byl publikován v rubrice Scrapbook prakticky, Silhouette, Techniky a postupy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

26 komentářů u Inspirace od Aktijky aneb další velikonoční chrastidla

 1. Aktijka napsal:

  To je naprostá paráda!!! … a jak je dokonale zpracovaný!!! NÁDHERA!!!!

 2. katka trnka napsal:

  No ženy, vy mi dáváte. Vzhledem k tomu, že chci ještě píct perníčky, tak asi nebudu do velikonoc spát!

 3. Unka napsal:

  senzační!! já jsem s chrastidly skončila u první a zatím i poslední slepičky, ale možná se do nich znovu pustím :-D

 4. Kiarka napsal:

  Tak to je paráda, zjišťuji, že ony ty Velikonoce zase nebudou tak špatné (teda alespoň co do zdobení bytu)…. bohužel pro mě návod ukázal zase další důvod, proč chtít Silhouette :-) .

 5. Lea napsal:

  Jéé to je úžasný nápad :-) a moc pěkný provedení :-)

 6. dotka napsal:

  Moc pěkné. Škoda jen, že mám Silhouette už skoro měsíc zadržený v Praze na celnici. To už asi do Velikonoc nestihnu, ale šablonu určitě využiju alespoň na nějakou velikonoční stránku.

 7. Aktijka napsal:

  Jéé, Dotko, to nezávidím. Jám mám na celnici taky zadržený balík a i když si platím deklaranta, tak se s tím nedá hnout :-( Od 1.4 jsou na celnici dost velké změny. Nejen, že se pošta „ustanovila“ samozvaným deklarantem a vybírá si za to poplatky(min. myslím 96,- Kč) tak se platí navíc DPH. Do dubna procházely balíky se Silhouette většinou bez jakýkoliv dalších poplatků. Nyní to tak bohužel nebude.

  Napište mi pak prosím, jak to dopadlo a kolik jste doplácela… pokud to nebude tajemství :-) Díky moc!

 8. dotka napsal:

  O problémech vím. Opakovaně jsem na celnici volala – celkem nemožné se dovolat. Mě dorazil balík z USA za tři dny a bylo to ještě v březnu, ale přesáhla jsem o padesát centů hranici 150 euro i s poštovným. Celníkům nestačila platba z účtu jako cena – tak jsem svolila s otevřením balíku za účelem kontoly faktury a opět deset dnů čekám. Hrozná byrokracie….. Až dorazí napíši výši doplatku.

 9. Aktijka napsal:

  No jo, jenže celníci balíky blokovali :-( Já ho tam mám od 15.3. a upozornění mi poslali 2.4. … pak lhůta na uložení atd atd.

  S celníkama a tamní poštou je veselo a bude bohužel hůř :-(

  • dotka napsal:

   Tak jsem se dneska dočkala – prošel bez cla, ale za DPH jsem platila 733 Kč a služby celní deklarace 180 Kč. To za čekání stálo :-) )

   • Aktijka napsal:

    GRATULUJI!!! Jak budeš poprvé řezat, nelekni se zvuku a hlavně dej SH dál od zdi :-) )))))))))))

    • Unka napsal:

     :-D Pobavilo mě to Aktijčino „nelekni se zvuku“, všechny jsme asi nadskočily, když jsme poprvé se zatajeným dechem mašinku spustily… :-D :-D

     • Petra - Pettie napsal:

      Chcete říct, že nebudu moct vyřezávat, když kluci spí? A kdy teda?? :D :D :D

     • astarte napsal:

      Asi jak co – s tím hlukem. Vyřezávání třeba tenkého papíru nebo fólie je celkem krotké, ale jak se pustíš do něčeho silnějšího, občas se nestačíš divit a děsit :-D A navíc mívá SH občas nějaké nálady, měla jsem třeba nadpis a v něm písmenko, kde si musel SH při jeho vyřezávání dvakrát odpočinout (to na chvíli přestane řezat a pak zase po pár minutách začne). Doteď nevím proč, ale udělal to vždycky, i když řezal jen to jedno písmenko – zaujalo mne to, tak jsem to různě testovala.

     • Unka napsal:

      Pettie, neboj, ono to ani tak „nehlučí“, ale vydává to podivný skřípavý zvuk, jaký bys spíš čekala, že signalizuje, že je to rozbité… :-D
      jinak to jak hodně je to hlučné záleží taky na vyřezávaném fontu, pokud to má hladké a jasné hrany, tak je to v pohodě, hlučnější je vyřezávání nerovných hran u různých „hrbolatých“ fontů. A ty přestávky v určitém písmenku určitého fontu jsem taky vypozorovala, přesně jak psala Astarte. Tipuju, že v tom písmenku je nějaká „záludnost“, se kterou se Silhouette vypořádává tou pauzou.

     • Petra - Pettie napsal:

      Aha, to by mě nenapadlo…taková souvislost mezi tím, co se tiskne, a zvukem :) Ale jak to píšete, zní to logicky :)

    • začátečník SH napsal:

     Ahoj holky.
     Taky na svoji mašinku čekám……
     Neplánujete někdy místo scrapbook kurzu udělat i kurz SH pro začínající :) ?

     • Píďa napsal:

      Kdyby byl zájem tak proč ne, jen to bude trochu náročnější na prostor, potřebovaly bychom nějakou místnost s počítačem, kam by šel SH zapojit. Možná bude snazší, když se domluvíme soukromě a přijdeš třeba k nám domů nebo já k vám, ma soukromou lekci :)
      A samozřejmě se můžeš na cokoliv zeptat na fóru, pokusím se tam nebo sem na blog sepsat časem nějaký návod…

    • dotka napsal:

     Díky za rady. Dneska jsem celý večer trávila u SH – vyřezala jsem si tolik skvělých věcí – zvuk je trochu neočekávaný.

     • Petra - Pettie napsal:

      Měla bych ještě dotaz na dotku :) Kromě DPH a služeb celní deklarace jsi nic neplatila? Mám na mysli poplatek za uložení balíku, o kterým jsem slyšela, popř. něco jinýho. Dík :)

 10. Lenka napsal:

  Tak dneska jdu slavnostně pro balíček na poštu :)
  Opět jsem zabrousila do příspěvků týkajících se SH a vidím nabídku od Píďalky na kurz. Bohužel nejsem z Brna, ale občas tam zajedu zavzpomínat na studentská léta……. jsem z jihozápadní Moravy, ale bydlím v Praze……. u mě v Praze je samozřejmě možnost kurz udělat, ale hnát někoho přes půl republiky…….

 11. Aktijka napsal:

  Leni, Silhouette určitě budeme mít na víkendovém scrapbookovém setkání – kurzu na podzim u Jihlavy. Pokud by se ti to hodilo a hlavně nebylo pozdě, můžeš tam :-) Plánujeme tam zkoušení všeho, co se dá teď na scrapbook sehnat. Barvy, pomůcky… také si prohlednout alba… :-)

  • Lenka napsal:

   Kurz u Jihlavy? Už na to koukám….Budu o něm uvažovat, ale je to ještě docela daleko :) V neděli přijede na návštěvu brácha, takže ho zapojím do testování. A jestli bude v pondělí plánovaná stávka MHD, tak si beru dovolenou a budu celý den vyřezávat na Silhoouette :)

 12. Martina napsal:

  Dobrý den, tato velikonoční dekorace mě velice zaujala, vše co na ni potřebuji jsem si již koupila, začala jsem vystřihovat a lepit ale po zaschnutí se mi vajíčka rozlepila a začaly z nich vypadávat korálky. Vyzkoušela už jsem několik druhů lepidla ale vždy se druhý den po zaschnutí zase rozlepila. Používáte nejaké speciální lepidlo?? Děkuji za odpověď

  • astarte napsal:

   Martino – záleží spíše na fólii než na lepidle, některá drží a některá odpadává. To jsem zjistila, až když jsem dodělala starou fólii, kterou jsem měla doma kdoví odkud a která držela, a koupila se novou, která se také odlepovala jako ty vaše. Nad tou jsem nakonec zvítězila lepicí páskou z dm drogerie – je to takový ten typ, co po přejetí nechává na podložce lepicí vrstvu. Teď ještě přemýšlím, že jsem nevyzkoušela Herkules, odpadával mi Diamond Glaze.

 13. maya napsal:

  Ahojte, mozem sa spytat, odkial si tu sh objednavate a mate tu cameo alebo nejaku inu. Dakujem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>