A ten bolák na tváři mi dej pryč!

S tímhle požadavkem se dříve či později potká každý, kdo upravuje a zpracovává fotky. Příroda je nemilosrdná – z nervozity před důležitým focením naskáčou pupínky raz dva. Dětem je to také celkem jedno, jestli jsou někde na obličeji odřené nebo umazané, a majáček na čele, škrábanec na nose nebo bolák na tváři by nám zbytečně celá léta kazil dojem z jinak velice povedené fotky. Ale co nejde nebo nestihneme spravit korektorem před focením, umíme opravit retušovacím štětcem přímo na fotce.

Pro použití nástroje Retušovací štětec musíte mít Zoner Photo Studio 13 PRO. Pokud máte edici Home nebo nějakou nižší verzi, dá se využít Klonovacího razítka, ale bude to větší piplačka s méně jistým výsledkem. Jestli máte zájem i o tento popis, napiště mi to do komentářů, prosím.

Klonovací razítko i Retušovací štětec fungují na podobném principu – kopíruje se kousek fotky z jednoho místa na místo jiné. Místo, které retušujete, vlastně přemalujete jinou částí fotky. A musíte to udělat tak šikovně, aby to nebylo poznat :-) Což je problém právě u partií obličeje a podobných míst, která tvoří pozvolný barevný přechod – hrozně těžko se pak chytá správná barva. Proto je pro podobné úpravy vhodnější Retušovací štětec, který nepřenáší celý obraz, ale pouze texturu a barvu pak doladí dle okolí. Výborně to funguje na hladkých plochách s nějakým kazem – boláky na obličeji, drobky na stole, flek na tričku, apod. Problém je (z principu tohoto nástroje) na hranách – když je někde ostrý přechod mezi tmavou a světlou, tak se to při použití Retušovacího štětce rozmázne. Tzn. na retušování očí, rtů a obrysu obličeje si vemte radši Klonovací razítko.

My si nyní ukážeme praktické použití Retušovacího štětce. Otevřte si fotku v Editoru a z nástrojové lišty vyberte Retušovací štětec. Má ikonku štětce s červeným křížkem a vybrat ho můžete také klávesovou zkratkou Ctrl+J. Dále podržíte klávesu Ctrl (kurzor se změní na zaměřovací kříž) a kliknete na fotce na hladké místo (tedy na místo, jehož texturu chcete přenášet). Poté klávesu Ctrl pustíte a začnete přemalovávat bolák. V té zdrojové oblasti přitom uvidíte, jak se tam hýbe malý křížek, který vám ukazuje, odkud právě přenášíte texturu – je to dobré, abyste nezajeli až do kraje nebo nepřejeli nějakou barevnou hranu, dělá to pak neplechu. Nebojte se, že při přemalovávání může barva vypadat výrazně jinak. Jakmile proces dokončíte a pustíte tlačítko myši, barva se srovná se svým okolím. A tím je vlastně hotovo.

A ještě jednou zblízka, ať vidíte, že nic nevidíte.

Je to rychlé a jednoduché, zejména na všechny nečistoty na hladké části obličeje a drobečky na oblečení, a pocit z takto vyčištěné fotografie je rázem o sto procent lepší. I když samozřejmě stále platí, že nejlepší a nejrychlejší je použít před focením korektor, děti umýt a drobky oklepat, ale… (tady se teď dá vymyslet spousta ale, proč to nejde a nestalo se tak, která znají zejména matky malých dětí :-)

Takže pro nás je tu Zoner Photo Studio a Retušovací štětec.

Příspěvek byl publikován v rubrice PC rady, Zoner Photo Studio. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře u A ten bolák na tváři mi dej pryč!

 1. Haczek napsal:

  Tak to je skvělé! Musím sehnat třináctku, tohle s klonovacím razítkem nikdy neudělám.

 2. Murik napsal:

  Děkuji moc, povedlo se. Dle Vašeho doporučení jsem si pořídila zkušební verzy a zatím se mi moc líbí. Bohužel jsem absolutní amatér, takže jsem vděčná za jakoukoliv radu a článek. Moc a moc děkuji.

  • Milena napsal:

   Moc pěkně napsaný článek. Také používám Zoner Photo Studio 13 PRO a mohu potvrdit velkou výhodu retušovacího štětce. Nedávno jsem potřebovala odstranit na fotce docela velký nepříjemný stín na pozadí a povedlo se. :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>